Çatı aydınlatma sistemleri çatıda aydınlatma çatı arasının aydınlamasını saglar. Çatı üzerinden binaya bir çok aydınlatma sistemi vardır bunlardan en önemlisi bina merdiven aydınlatmasıdır. Bina merdiven aydınlatması, lama demirden ile cam döşemeli yapılabilen bir aydınlatma sistemidir. Güneş ışığından daha fazla faydalanıp enerji tasarrufu yapabilmenize imkân sağlayan mevcut panelleriniz ile uyumlu, uygulama detayları basit üzerine basılabilir çatılarda kazaların büyük çoğunluğu şeffaf aydınlatma levhalarına basarak düşme şeklinde gerçekleşir polikarbon hammadde ile üretilmiş panel formunda levhalar ile uygulama yapıyoruz. Ayrıca havalandırma amaçlı fenerlikleri çelik konstrüksiyonu ve kaplaması ile birlikte anahtar teslimi yapıyoruz.

 

Çatı arasınadan çatıya çıkış kapaklarının aydınlatma olarak da kullanıla bilir. Çatı çıkış kapakları günümüz teknolojisinde şeffaf açılır kapanır kapaklarda üretilmektedir. yeni teknoloji çıkış kapaklarının çatıya montajıda kolaylıkla yapılabilir. Çatı çıkış kapağının üzerinin de şeffaf cam, ve polikarbon gibi aydınlatma sistemleri ile de aydılata bilinir. Bina çatı altı dairelerde kuşluk güverçinlik aydınlatma pencereleride bulunmaktadır.

 

Çatı aydınlatması, çatıda bulunan bir veya daha fazla pencere, çatı tavanı üzerindeki cam paneller veya aydınlatma kubbesi gibi öğelerle yapılabilir. Çatı aydınlatması, doğal ışık sağlamak için yapılır ve iç mekandaki ışıklandırmayı artırır. Ayrıca, doğal ışık iç mekanda ferahlık hissi yaratır ve enerji tasarrufu sağlar.

Çatı aydınlatması için en yaygın kullanılan üç yöntem şunlardır:

  1. Pencere: Çatıda bulunan bir veya daha fazla pencere, doğal ışığın iç mekana girmesine izin verir. Çatı pencereleri, açılır veya sabit olabilir. Ayrıca, çift camlı pencereler, ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufu sağlayabilir.

  2. Cam Paneller: Çatı tavanı üzerindeki cam paneller, doğal ışığın içeri girmesini sağlar ve çatıdaki manzaranın keyfini çıkarmaya olanak tanır. Cam paneller, çatı tavanına entegre edilebilir veya bir kiriş sistemi üzerine yerleştirilebilir.

  3. Aydınlatma Kubbesi: Aydınlatma kubbesi, çatıya yerleştirilen bir cam küredir. Bu küre, doğal ışığın tüm yönlerden içeri girmesine izin verir. Aydınlatma kubbeleri, farklı boyutlarda ve şekillerde mevcuttur ve çatı stiliyle uyumlu seçilebilir.

Çatı aydınlatması, iç mekanda daha fazla doğal ışık sağlar ve enerji tasarrufu sağlar. Ancak, çatı aydınlatması için ekstra maliyetler ve işçilik gerekebilir. Ayrıca, pencere veya cam panellerin yerleştirildiği çatı alanının izole edilmesi, su sızıntısı ve diğer sorunlarla ilgili riskleri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Uygulama Videoları

Videolar